NRD Начало
Събота, 5 Юли 2025
Начало Калейдоскоп Само когато си готов да рискуваш, може да стигнеш до нови артистични решения
97
Калейдоскоп

Само когато си готов да рискуваш, може да стигнеш до нови артистични решения

Това мнение изрази в интервю пианистката Дора Делийска, която участва на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Тя живее и работи от 25 години във Виена и смята, че градът е пример за това как, въпреки всички трудности в съвременното общество, изкуството има свобода и почва за развитие. Според нея най-силното качество на музиката е споделената емоция, изживеният миг заедно, а този тип преживявания са все по-голяма рядкост във време, в което изкуственият интелект и дигиталните устройства заемат все повече място в нашата реалност.

| 05 Юли 2025, 12:12 ч.
Само когато си готов да рискуваш, може да стигнеш до нови артистични решения
Само когато си готов да рискуваш, може да стигнеш до нови артистични решения
Снимка © DFA

В изкуството свободата на изказа е водеща предпоставка за развитие. Само когато има смелост и готовност за риск, може да се стигне до нови концепции и артистични решения и така се оформя цялостния културен релеф. Това може да се случи когато има подкрепа от страна на обществото и финансиране и за независими проекти. Политиката също трябва да е в синхрон с това, или поне да не пречи.

Приемам да се снимам във филм, ако почувствам връзка с героя си, докато чета сценария - в противе

Държавният куклен театър в Русе ще представи премиерата на спектакъла "Гара любов" на 30 май.

Нова филмова инициатива, наречена Visions for Change, разказва за най-спешните к

Със скандирания "Лили!" и бурни аплодисменти публиката на музикалния фестивал "Франкофоли" посрещ

В Плевен ще бъдат открити две изложби, посветени на годишнината от рождението на българския худож

Това мнение изрази в интервю пианистката Дора Делийска, която участва на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Тя живее и работи от 25 години във Виена и смята, че градът е пример за това как, въпреки всички трудности в съвременното общество, изкуството има свобода и почва за развитие.

Според нея най-силното качество на музиката е споделената емоция, изживеният миг заедно, а този тип преживявания са все по-голяма рядкост във време, в което изкуственият интелект и дигиталните устройства заемат все повече място в нашата реалност. Споделената емоция на концерт не може да бъде заменена с нищо, каза Делийска. 

В своята работа музикантката се старае да намира връзка между композиторите от различни епохи и да ги „среща“ на сцената. По този начин се получава един вид комуникация и се създава съвременен прочит на произведенията.

Интервю с Дора Делийска – за възможностите на интерпретатора, пътя на музиката до слушателите, за фестивалите и тяхното значение.

На церемония в читалище „Братство 1869“ кметът на община Кюстендил Огнян Атанасов и х

Пазарджишкият представителен танцов състав „Чудесия“ към Младежки дом - Пазарджик ще

С възгласи „Браво!“ и аплодисменти публиката на Международния театрален фестивал &bdq

На 14 юни на площад „Централен“ в Пловдив ще се проведе празничен гала концерт &bdquo

Нека всички забавим темпото на забързаното си ежедневие и се замислим какво се случва само на няк

Кое е най-силното оръжие на музиканта в днешно време?

- Музиката и конкретно изпълнението на живо, се случва в момента. Тоест отразява мига, в който се намираме. Това е едно изключително наситено с емоции преживяване между изпълнителите и публиката. За мен това е най-силното качество на музиката, споделената емоция, изживеният миг заедно. Този тип преживявания са все по-голяма рядкост в ежедневие, в което изкуственият интелект и дигиталните устройства заемат все повече място в нашата реалност. Споделената емоция на концерт не може да бъде заменена с нищо. 

Докъде се простират възможностите за трактовка и интерпретация на пианиста, след като трябва да е верен на написаното от композитора?

- Да се свири композиция, създадена от друг творец, означава поемане на пълна отговорност да се пресъздаде точно това, което е написано в нотния текст и възможно най-точно да се доближим до първоначалната идея. Интерпретацията започва там, където рефлектираме нашата реалност. Ако аз изпълнявам произведение на Бетовен, би трябвало да знам в детайли всичко за неговия композиционен стил, за структурата на композицията, звукоизвличането и разликата в оригиналните и съвременните инструменти. Едва тогава, след като съм се доближила възможно най-много до първоначалната концепция, мога да се замисля по какъв начин това произведение може да се позиционира в нашата реалност. Все пак музиката, която слушаме, се случва сега, в нашата реалност, въпреки че е композирана в друга епоха. От тази гледна точка е съвременна.

Моето решение е да намирам връзка между композитори от различни епохи и да ги „срещам“ на сцената. По този начин се получава един вид комуникация между различните епохи и се създава съвременен прочит на произведенията. Този процес изисква множество анализи и задълбочено познанство с творчеството на композиторите, за да се намери нишката, която ги свързва. Но резултатът е винаги много автентичен и за мен олицетворява смисъла на интерпретационното изкуство. 

Какво желаете да изявите най-силно във Вашите албуми - днешния вкус и ритъм, своето виждане, нещо, което е останало незабелязано в композиторските послания или друго?

- Записът на албум се различава от изпълнението на живо по това, че е много по-подготвен. Мигът може да се повтори. Но аз търся спонтанна емоция, която да бъде усетена и от слушателите, а не просто перфектен запис в студио. Приоритетът на записа е, че човек може да изживее музиката в комфорта на собствената си къща или на място, където можем да се потопим в личните се мисли. Моето желание е да създам музикална концепция, която да даде структура на записа. В рамките на тази структура, слушателите намират свобода за лична интерпретация. 

Какъв е пътят на музикалните албуми със сериозна музика до слушателите – как се разпространяват те, какви носители са най-търсени? Слуша ли се предимно в интернет и той помага ли на музикантите? Сега винилът отново е на мода, това важи ли и за класическата музика? 

- Да, винилът е актуален и в сферата на класическата музика. Но най-много се използват онлайн платформите за стрийминг. Това е бърз начин хората да получават достъп до произведенията, които харесват, и да ги слушат на телефон, компютър, в колата. Единственият недостатък е, че много онлайн платформи компресират звука и това намалява силно качеството. В подготовката на моите записи аз си взимам много време, за да избера подходящото място, където да ги осъществя. Акустиката трябва да пасва на концепцията и дори атмосферата наоколо влияе на начина, по който се интерпретира. Ако залата е сред природата, това дава спокойствие и баланс. Затова, когато качеството на звука е рязко намалено при стрийминг, това отнема много от емоцията.

Какъв е музикалният фон на съвременна Виена? Каква музика се слуша и изпълнява в града?

- Колкото по-дълго живея във Виена, толкова повече този град ме вдъхновява и впечатлява. Виена се развива и обогатява постоянно. И тук не визуализирам само класическата музика, която със сигурност е на най-високо световно ниво. Фестивалите (театрални, музикални, танцови и за съвременно изкуство), които са част от културната програма на града, търсят все по-нови и автентични концепции. Свидетелка съм на много представления, пърформанси, изложби, в които се усеща смелост от страна на участниците.

В изкуството свободата на изказа е водеща предпоставка за развитие. Само когато има смелост и готовност за риск, може да се стигне до нови концепции и артистични решения и така се оформя цялостния културен релеф. Това може да се случи само, когато има подкрепа от страна на обществото и има финансиране също и за независими проекти. Политиката също трябва да е в синхрон с това, или поне да не пречи. Виена е пример за това как, въпреки всички трудности в съвременното общество, изкуството има свобода и почва за развитие. Благодарна съм, че съм част от този културен процес във времена, в които свободата на словото се превръща във все по-голям лукс в множество страни по света. Същевременно се чувствам отговорна, че имам тази привилегия и мога да допринеса за автентичността на интерпретационното изкуство.

Има ли съвременни произведения, които Ви вдъхновяват да ги изпълнявате? Как определяте творбите на днешните композитори – какво ги вълнува, какво „четем“ в тях?

- Както споделих по-рано, за мен най-важното е как произведенията на различните композитори рефлектират помежду си. В съвременната музика търся произведения, които усещам, че отразяват действителността, в която живеем.

Каква е мисията на фестивалите според Вас - да представят нова музика, да опазват традициите или нещо друго?

- Фестивалите дават прекрасна възможност на изпълнители от цял свят да се срещнат и да творят на едно място. В кратък период от време музикантите създават интензивни интерпретации и силни емоции, които споделят с публиката. За мен фестивалите са олицетворение на това как различни култури се срещат и пречупват усещането за граници.

Дора Делийска е завършила Музикалното училище в родния си Плевен, след което учи във Виена, където остава да живее и работи. Репертоарът й се простира от Бах до Лигети. Редовно свири на някои от най-престижните сцени в Европа, сред които Концертхаус във Виена, Двореца за изящни изкуства в Брюксел, Музикалния център Oosterpoort в Нидерландия и други. Гастролира често в Тайланд, Китай, Виетнам, Катар, както и различни държави в Южна Америка, където изнася и майсторски класове. Участва в жури в редица значими конкурси като Prima la Musica в Австрия и Конкурса за млади пианисти в Тайланд.

Има сериозна история като записващ музикант. Кариерата й на концертираща пианистка започва с излизането на първия й албум с творби на Ференц Лист, който води до покана за дебютния й рецитал в Музикферайн във Виена.

През 2013 г. дискът с произведения на Шуберт й носи наградата на Pizzicato. Следва Danzas, в който с много гост музиканти изследва различните култури и допирните точки с джаза.

През 2018 г. излиза албумът B-A-C-H Project, изграден на базата на сериозна драматургична концепция, подкрепена с много търсения в музикознанието. След него се появява дискът, който е свързан със стилистиката на концерта във Варна. Озаглавен е Alles Walzer, einmal anders! и в него Дора Делийска повежда слушателите в света на виенския валс, преминавайки през елегантността, за да стигне до модерните му виртуозни оркестрови и дори импресионистични измерения.

Този валсов проект е определен като едно от десетте значими културни събития в Австрия за 2020 г.

През 2023-та Делийска записва своя 12-ти диск „Етюди и прелюдии“ с пиеси от Шопен, Дебюси, Лигети и Капустин, а премиерата е в зала Шьонберг в Концертхаус.

Албумът е номиниран за наградата Opus Klassik и получава отлични рецензии в специализирани издания като Rondo Magazine, Pizzicato Luxemburg, Piano Nеws и други.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността
Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността. Той е едно широко понятие, не винаги свързано само с изобразяване на човешко лице. Това каза в интервю проф. Кирил ...
В Ловеч се провежда 20-ото издание на националния пленер по живопис за художници с физически увреждания „Синя зона”
В Ловеч се провежда 20-ото издание на националния пленер по живопис за художници с физически увреждания „Синя зона”, съобщават от пресцентъра на общинската администраци ...
Найден Тодоров е удостоен с едно от най-престижните френски отличия
Маестро Найден Тодоров беше удостоен с едно от най-престижните френски отличия - ордена "Кавалер на изкуството и литературата" (Chevalier de l`Ordre des Arts et des Lettres), съобщ ...
Поп звездата Кейти Пери и актьорът Орландо Блум се разделиха 6 години след годежа си
Поп звездата Кейти Пери и актьорът Орландо Блум се разделиха, съобщиха в четвъртък няколко медии, цитирани от Асошиейтед прес.  Медиите, сред които „Пийпъл“ и &bd ...
Скулпторът Иван Стоянов представи проекти на монументални творби, обединени в изложба „Възможни реализации”
Проекти на монументални творби на скулптора Иван Стоянов „оживяват” в откритата тази вечер в Ямбол изложба „Възможни реализации”. Върху празни постаменти в ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложба „Разговор за градини и поляни” на художничката Пепа Църова ще бъде открита в галерия „Серякова къща“
Изложба „Разговор за градини и поляни” на художничката Пепа Църова ще бъде открита в троянската галерия „Серякова къща“ на 22 юли, съобщават от културната и ...
С новия филм на Паоло Сорентино ще бъде открит кинофестивалът във Венеция
Италианският режисьор и носител на награда "Оскар" Паоло Сорентино ще открие кинофестивала във Венеция с новия си филм, озаглавен La Grazia, предаде Ройтерс, като цитира организато ...
Велинградските празници на културата започват
Днес започват  52-рите Велинградски празници на културата, съобщиха от местната администрация. С тържествена церемония и водосвет започнаха тържествата по повод Деня на Велин ...
Драматичен театър „Никола Хайтов“ подготвя мултижанров репертоар за сезон 2025-2026 г.
Родопският драматичен театър „Николай Хайтов“ подготвя изключително амбициозен мултижанров репертоар за новия театрален сезон, заяви директорът Мариан Бозуков. По думи ...
Участниците в Шестото национално биенале „Мозайката “ ще наредят творба „Неродена мома“ с размери над 4 квадратни метра
Участниците в Шестото национално биенале „Мозайката днес“, което се провежда в Стара Загора, ще изработят творба „Неродена мома“ с размери 2,5 на 1,7 метра. ...
Тикер в 15:00 ч.
Изложба „Разговор за градини и поляни” на художничката Пепа Църова щ ...
Начало Калейдоскоп
97
Калейдоскоп

Само когато си готов да рискуваш, може да стигнеш до нови артистични решения

Това мнение изрази в интервю пианистката Дора Делийска, която участва на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Тя живее и работи от 25 години във Виена и смята, че градът е пример за това как, въпреки всички трудности в съвременното общество, изкуството има свобода и почва за развитие. Според нея най-силното качество на музиката е споделената емоция, изживеният миг заедно, а този тип преживявания са все по-голяма рядкост във време, в което изкуственият интелект и дигиталните устройства заемат все повече място в нашата реалност.

| 05 Юли 2025, 12:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Само когато си готов да рискуваш, може да стигнеш до нови артистични решения
Само когато си готов да рискуваш, може да стигнеш до нови артистични решения
Снимка © DFA

В изкуството свободата на изказа е водеща предпоставка за развитие. Само когато има смелост и готовност за риск, може да се стигне до нови концепции и артистични решения и така се оформя цялостния културен релеф. Това може да се случи когато има подкрепа от страна на обществото и финансиране и за независими проекти. Политиката също трябва да е в синхрон с това, или поне да не пречи.

Това мнение изрази в интервю пианистката Дора Делийска, която участва на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Тя живее и работи от 25 години във Виена и смята, че градът е пример за това как, въпреки всички трудности в съвременното общество, изкуството има свобода и почва за развитие.

Според нея най-силното качество на музиката е споделената емоция, изживеният миг заедно, а този тип преживявания са все по-голяма рядкост във време, в което изкуственият интелект и дигиталните устройства заемат все повече място в нашата реалност. Споделената емоция на концерт не може да бъде заменена с нищо, каза Делийска. 

В своята работа музикантката се старае да намира връзка между композиторите от различни епохи и да ги „среща“ на сцената. По този начин се получава един вид комуникация и се създава съвременен прочит на произведенията.

Интервю с Дора Делийска – за възможностите на интерпретатора, пътя на музиката до слушателите, за фестивалите и тяхното значение.

Кое е най-силното оръжие на музиканта в днешно време?

- Музиката и конкретно изпълнението на живо, се случва в момента. Тоест отразява мига, в който се намираме. Това е едно изключително наситено с емоции преживяване между изпълнителите и публиката. За мен това е най-силното качество на музиката, споделената емоция, изживеният миг заедно. Този тип преживявания са все по-голяма рядкост в ежедневие, в което изкуственият интелект и дигиталните устройства заемат все повече място в нашата реалност. Споделената емоция на концерт не може да бъде заменена с нищо. 

Докъде се простират възможностите за трактовка и интерпретация на пианиста, след като трябва да е верен на написаното от композитора?

- Да се свири композиция, създадена от друг творец, означава поемане на пълна отговорност да се пресъздаде точно това, което е написано в нотния текст и възможно най-точно да се доближим до първоначалната идея. Интерпретацията започва там, където рефлектираме нашата реалност. Ако аз изпълнявам произведение на Бетовен, би трябвало да знам в детайли всичко за неговия композиционен стил, за структурата на композицията, звукоизвличането и разликата в оригиналните и съвременните инструменти. Едва тогава, след като съм се доближила възможно най-много до първоначалната концепция, мога да се замисля по какъв начин това произведение може да се позиционира в нашата реалност. Все пак музиката, която слушаме, се случва сега, в нашата реалност, въпреки че е композирана в друга епоха. От тази гледна точка е съвременна.

Моето решение е да намирам връзка между композитори от различни епохи и да ги „срещам“ на сцената. По този начин се получава един вид комуникация между различните епохи и се създава съвременен прочит на произведенията. Този процес изисква множество анализи и задълбочено познанство с творчеството на композиторите, за да се намери нишката, която ги свързва. Но резултатът е винаги много автентичен и за мен олицетворява смисъла на интерпретационното изкуство. 

Какво желаете да изявите най-силно във Вашите албуми - днешния вкус и ритъм, своето виждане, нещо, което е останало незабелязано в композиторските послания или друго?

- Записът на албум се различава от изпълнението на живо по това, че е много по-подготвен. Мигът може да се повтори. Но аз търся спонтанна емоция, която да бъде усетена и от слушателите, а не просто перфектен запис в студио. Приоритетът на записа е, че човек може да изживее музиката в комфорта на собствената си къща или на място, където можем да се потопим в личните се мисли. Моето желание е да създам музикална концепция, която да даде структура на записа. В рамките на тази структура, слушателите намират свобода за лична интерпретация. 

Какъв е пътят на музикалните албуми със сериозна музика до слушателите – как се разпространяват те, какви носители са най-търсени? Слуша ли се предимно в интернет и той помага ли на музикантите? Сега винилът отново е на мода, това важи ли и за класическата музика? 

- Да, винилът е актуален и в сферата на класическата музика. Но най-много се използват онлайн платформите за стрийминг. Това е бърз начин хората да получават достъп до произведенията, които харесват, и да ги слушат на телефон, компютър, в колата. Единственият недостатък е, че много онлайн платформи компресират звука и това намалява силно качеството. В подготовката на моите записи аз си взимам много време, за да избера подходящото място, където да ги осъществя. Акустиката трябва да пасва на концепцията и дори атмосферата наоколо влияе на начина, по който се интерпретира. Ако залата е сред природата, това дава спокойствие и баланс. Затова, когато качеството на звука е рязко намалено при стрийминг, това отнема много от емоцията.

Какъв е музикалният фон на съвременна Виена? Каква музика се слуша и изпълнява в града?

- Колкото по-дълго живея във Виена, толкова повече този град ме вдъхновява и впечатлява. Виена се развива и обогатява постоянно. И тук не визуализирам само класическата музика, която със сигурност е на най-високо световно ниво. Фестивалите (театрални, музикални, танцови и за съвременно изкуство), които са част от културната програма на града, търсят все по-нови и автентични концепции. Свидетелка съм на много представления, пърформанси, изложби, в които се усеща смелост от страна на участниците.

В изкуството свободата на изказа е водеща предпоставка за развитие. Само когато има смелост и готовност за риск, може да се стигне до нови концепции и артистични решения и така се оформя цялостния културен релеф. Това може да се случи само, когато има подкрепа от страна на обществото и има финансиране също и за независими проекти. Политиката също трябва да е в синхрон с това, или поне да не пречи. Виена е пример за това как, въпреки всички трудности в съвременното общество, изкуството има свобода и почва за развитие. Благодарна съм, че съм част от този културен процес във времена, в които свободата на словото се превръща във все по-голям лукс в множество страни по света. Същевременно се чувствам отговорна, че имам тази привилегия и мога да допринеса за автентичността на интерпретационното изкуство.

Има ли съвременни произведения, които Ви вдъхновяват да ги изпълнявате? Как определяте творбите на днешните композитори – какво ги вълнува, какво „четем“ в тях?

- Както споделих по-рано, за мен най-важното е как произведенията на различните композитори рефлектират помежду си. В съвременната музика търся произведения, които усещам, че отразяват действителността, в която живеем.

Каква е мисията на фестивалите според Вас - да представят нова музика, да опазват традициите или нещо друго?

- Фестивалите дават прекрасна възможност на изпълнители от цял свят да се срещнат и да творят на едно място. В кратък период от време музикантите създават интензивни интерпретации и силни емоции, които споделят с публиката. За мен фестивалите са олицетворение на това как различни култури се срещат и пречупват усещането за граници.

Дора Делийска е завършила Музикалното училище в родния си Плевен, след което учи във Виена, където остава да живее и работи. Репертоарът й се простира от Бах до Лигети. Редовно свири на някои от най-престижните сцени в Европа, сред които Концертхаус във Виена, Двореца за изящни изкуства в Брюксел, Музикалния център Oosterpoort в Нидерландия и други. Гастролира често в Тайланд, Китай, Виетнам, Катар, както и различни държави в Южна Америка, където изнася и майсторски класове. Участва в жури в редица значими конкурси като Prima la Musica в Австрия и Конкурса за млади пианисти в Тайланд.

Има сериозна история като записващ музикант. Кариерата й на концертираща пианистка започва с излизането на първия й албум с творби на Ференц Лист, който води до покана за дебютния й рецитал в Музикферайн във Виена.

През 2013 г. дискът с произведения на Шуберт й носи наградата на Pizzicato. Следва Danzas, в който с много гост музиканти изследва различните култури и допирните точки с джаза.

През 2018 г. излиза албумът B-A-C-H Project, изграден на базата на сериозна драматургична концепция, подкрепена с много търсения в музикознанието. След него се появява дискът, който е свързан със стилистиката на концерта във Варна. Озаглавен е Alles Walzer, einmal anders! и в него Дора Делийска повежда слушателите в света на виенския валс, преминавайки през елегантността, за да стигне до модерните му виртуозни оркестрови и дори импресионистични измерения.

Този валсов проект е определен като едно от десетте значими културни събития в Австрия за 2020 г.

През 2023-та Делийска записва своя 12-ти диск „Етюди и прелюдии“ с пиеси от Шопен, Дебюси, Лигети и Капустин, а премиерата е в зала Шьонберг в Концертхаус.

Албумът е номиниран за наградата Opus Klassik и получава отлични рецензии в специализирани издания като Rondo Magazine, Pizzicato Luxemburg, Piano Nеws и други.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портретът трябва да хваща не толкова момента, колкото същността
В Ловеч се провежда 20-ото издание на националния пленер по живопис за художници с физически увреждания „Синя зона”
Найден Тодоров е удостоен с едно от най-престижните френски отличия
Поп звездата Кейти Пери и актьорът Орландо Блум се разделиха 6 години след годежа си
Скулпторът Иван Стоянов представи проекти на монументални творби, обединени в изложба „Възможни реализации”
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Изложба „Разговор за градини и поляни” на художничката Пепа Църова ще бъде открита в галерия „Серякова къща“
Творчески отражения
С новия филм на Паоло Сорентино ще бъде открит кинофестивалът във Венеция
Под прожектора
Велинградските празници на културата започват
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.